Kristal Avize Temizliği

 

 

Gelelim avize temizliğine. Günümüzde avizeler çok çeşitlendi. Küçük kristal camlardan oluşmayan avizelerin yüzeyini nemli bir bezle silmek, hatta toz almak için kullanılan, hassas toz bezleri gibi temizlik ürünleri ile tozunu almak yeterli olabilir. Ancak kristal avizelerin temizliği biraz zordur. Özellikle sigara içilen evlerde, kristallerin yüzeyi bir süre sonra sarı bir tabaka ile kaplanır. Bu is tabakası, hem avizenin görüntüsünü kötüleştirir, hem de ışık dağılımını olumsuz etkiler.

Kristal avizeler temizlenirken, kristallerin teker teker sökülmesi, dikkatlice uygun bir kimyasal madde ile, çizmeden temizlenmesi, ve yine özenle yerine monte edilmesi gerekmektedir. Neyse ki, kristal pek çok temizlik ürünü ile kimyasal tepkimeye girmemektedir. Burada dikkat etmeniz gereken, kristalleri temizlerken kullanacağınız bez ya da benzeri temizlik ürününün kristalleri çizecek kadar sert bileşenler içermemesidir.

Kristalleri birbirine temas etmeyecek şekilde bir miktar suda bekletmek temizlik işlemini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, temizlik suyuna karbonat ya da soda ve sirke ilave ederek, kristalleri ilk günkü parlaklığına kavuşturmanız da mümkündür.

Kristallerin birbiri ile temas etmesini kesinlikle önlemeniz önemlidir. Bunun nedeni, kristallerin birbiri ile temas eden kenarlarının birbirlerini çizebilmesidir. Mikro boyutta kristallerin keskin kenarları, düzgün yüzeylerinden çok daha serttir.

İnternet üzerinden online avize siparişi vermek için http://www.avizepark.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ek Bilgi